Friends-ohjaajakoulutus

 

Friends-materiaalin käyttöönotto edellyttää ohjaajakoulutukseen osallistumista. Koulutuksia järjestetään paikkakunnilla aina tarpeen ja toiveiden mukaisesti. Järjestämme koulutuksen jos vähintään viidentoista kiinnostuneen ryhmä saadaan koottua.

 

Ohjaajakoulutus on suunnattu niiden koulujen johto-, opetus- ja oppilashuoltohenkilöstölle, jotka ovat sitoutuneita ottamaan ohjelman käyttöönsä koulussaan kuluvana lukuvuonna.

Ohjaajakoulutus on yhden päivän mittainen (n.7,5 h) ja maksaa 50 euroa/osallistuja. Hinta muodostuu osallistujille jaettavasta materiaalista sisältäen Friends-ohjaajan oppaan ja työkirjan. Matkakulut ja lounas ovat omakustanteisia. Muut ohjelman käyttöönotosta syntyvät kulut koostuvat oppilaille tilattavista työkirjoista á 10e.

 

Tällä hetkellä suunnittelemme syksyn 2010 koulutuksia. Järjestämme ohjaajakoulutuksia yhteistyössä esimerkiksi kuntien opetustoimien ja erilaisten kehittämishankkeiden kanssa.

 

Mikäli olet kiinnostunut saamaan ohjelman omalle paikkakunnallesi/koulullesi, jätä yhteystietosi tänne.

 

Huom! Ilmoittautuminen koulutuksiin päättyy viikkoa ennen koulutuspäivää.

 

 

Koulutukseen ilmoittautuminen tapahtuu koulutuspäivän linkistä.

 

 Syksy 2010 Koulutuskalenteri
 Lasten ohjelman koulutukset
 Nuorten ohjelman koulutukset
 7.9 Rovaniemi
 23.8 Jyväskylä
 10.9.Helsingfors (svenskspråkig)
 7.9 Rovaniemi
  21.9 Jyväskylä  14.9 Lieto
23.9. Seinäjoki  17.9 Helsinki
 1.10. Helsinki  23.9 Seinäjoki
 29.9. Rauma  29.9 Rauma
   
   

 

Osa koulutuksista on kuntien tai hankkeiden omia koulutuspäiviä ja ne on suunnattu vain kyseisen kunnan henkilöstölle. 

 

 



  

  Koulutukseen osallistuneiden kommentteja:

 

"Menetelmä tarpeellinen, hyvä työkalu omiin tarpeisiini luokan kanssa."

 

"Asia on ajankohtainen ja palvelee kouluyhteisöä kokonaisvaltaisesti."

 

"Konkreettisia tapoja ohjata ja oppia tunne- ja vuorovaikutustaitoja, oppilaiden kannalta ajateltuna erityisesti."

 

"Koulutuksessa vallitsi positiivinen mutta realistinen käsitys Friends-ohjelmasta."

 

"Materiaali laadukkaan tuntuinen, Friends-menetelmän rakenne hyvä juttu kun se on suunnattu koko luokalle OPS:ia huomioiden."

 

"Tärkeä aihe. Hyviä konkreettisia asioita, joita voi heti soveltaa koulussa (ja kotona)."

 

"Hyvä, että tehtiin yhdessä Friends-ohjelman tehtäviä. Jäi paremmin mieleen."

 

"Kaikkien opettajien olisi hyvä käydä tämä koulutus! Varmasti innostaisi ottamaan näitä asioita enemmän esille!"