Etusivu / Toimintamuotomme Walkers / Walkersit ympäri Suomea

Walkersit ympäri Suomea

Nuorten ja aikuisten kohtaamisia jo yli kaksikymmentä vuotta. 

Walkerseja toimii tällä hetkellä 10 paikkakunnalla. Toiminta on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta.

Walkers-toimintaa voivat toteuttaa Aseman Lapset ry:n kanssa yhteistoimintasopimuksen allekirjoittaneet taustayhteisöt, eli kunnat/kaupungit, seurakunnat sekä yhdistykset. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.


Walkerseja toimii tällä hetkellä 10 paikkakunnalla, minkä lisäksi kolme Wautoa liikkuu vaihtuvilla paikkakunnilla ja Walkers-bussi pääkaupunkiseudulla.

Walkersien taustayhteisönä toimii kunta, seurakunta tai järjestö, joka on solminut yhteistoimintasopimuksen Aseman Lapset ry:n kanssa. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.

Alta löydät Walkersien paikalliset vastuuhenkilöt sekä yhteystiedot. Voit ilmoittutua vapaaehtoiskoulutuksiin joko ottamalla yhteyttä paikkakunnan yhteyshenkilöön tai jättämällä yhteystietosi osoitteessa www.walkers.fi


WALKERS EURAJOKI
Eurajoen kunta

Eurajoki
Osoite: Kaharin nuoriso- ja kulttuuritalo, Weenertie 2, 27100 Eurajoki
Aukiolot: Walkers-kahvila ti klo 17.30-20, pe 19.30-23

Luvia
Osoite: Vanha kirjasto, vapaa-aikatoimen alakerta, Luvian Kirkkotie 23, 29100 Luvia
Aukiolot: Walkers-kahvila kuun 1. pe klo 19.30-23

Yhteyshenkilöt:
Pia Johansson, puh. 044 312 4273, pia.johansson(@)eurajoki.fi
Pirita Laivanen, puh. 044 312 4265, pirita.laivanen(@)eurajoki.fi


WALKERS HELSINKI
Aseman Lapset ry

Osoite: Walkers-talo, Simonkatu 1–3, 00100 Helsinki (vanhan linja-autoaseman Forumin puoleinen pääty, käynti Narinkkatorin puolelta)
Aukiolot: ma-pe klo 15-20

Yhteyshenkilöt:
Inka Talvitie, puh. 050 444 5465, inka.talvitie(@)asemanlapset.fi
Mauri Mujunen, puh. 040 522 6747, mauri.mujunen(@)asemanlapset.fi


WALKERS JYVÄSKYLÄ
Jyväskylän kaupunki

Osoite: Veturitallinkatu 6, 40100 Jyväskylä
Aukiolot: pe klo 16-22

Yhteyshenkilö:
Seppo Pohjolainen, puh. 040 777 4073, seppo.pohjolainen(@)jkl.fi


WALKERS KAJAANI
Kajaanin kaupunki

Osoite: Nuorten palvelupaikka Nuppa, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
Aukiolot: pe klo 19–24

Yhteyshenkilö:
Miikka Kortelainen, 044 715 7128, miikka.kortelainen(@)kajaani.fi


WALKERS KAUHAJOKI
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Osoite: Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), 61800 Kauhajoki
Aukiolot: pe klo 19-23

Yhteyshenkilöt:
Päivi Ojala, puh. 040 591 1281, paivi.ojala(@)kauhajoki.fi
Sauli Pihlajakangas, puh. 050 358 4415, sauli.pihlajakangas(@)evl.fi


WALKERS KUUSAMO
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Osoite: Nuortentalo Winssi, Kitkantie 30, 93600 Kuusamo
Aukiolot: pe klo 18-22

Yhteyshenkilö:
Sari Tyynelä, puh. 0400 671 344, sari.tyynela(@)kuusamo.fi


WALKERS LEMPÄÄLÄ
Lempäälän kunta

Osoite: Nuorisotila Snadi, Rypyntie 10, 37500 Lempäälä
Aukiolot: kuukauden parillisilla viikoilla pe klo 18-22

Yhteyshenkilö:
Päivi Härkönen, puh. 050 383 9792, paivi.harkonen(@)lempaala.fi


WALKERS OULU
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö

Osoite: Hallituskatu 11, 90100 Oulu
Aukiolot: ma-to klo 15–20, pe 16–22. la-su suljettu

Yhteyshenkilö:
Perttu Kemppainen, puh. 050 312 8267, perttu.kemppainen(@)odl.fi


WALKERS SIUNTIO
Siuntion kunta

Osoite: Asematie 2, 02580 Siuntio
Aukiolot: ti-to klo 16-21, pe 18-22

Yhteyshenkilöt:
Toimintavastaavat, puh. 0443861277, walkers(@)siuntio.fi


WALKERS VAASA
Vaasan kaupunki

Osoite: Raastuvankatu 30, 2. Krs, 65100 Vaasa (nuorten kulttuuritalo Kultsan 2. krs)
Aukiolot: ma klo 12-18, ti-pe 10-16

Yhteyshenkilö:
Nuorisosihteeri Mervi Ahola, puh. 0407677670, mervi.ahola(@)vaasa.fi


WALKERS-BUSSI
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilö:
Petteri Pietinen, puh. 050 336 2254, petteri.pietinen(@)asemanlapset.fi


WALKERS-AUTOT
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilöt:
Minna Lahtela, puh. 040 777 8683, minna.lahtela(@)asemanlapset.fi
Niilo Karjalainen, puh. 040 575 9364, niilo.karjalainen(@)asemanlapset.fi


w_logo_750.jpg

Uutiset

03.09.18

Neljä Walkers-autoa liikkeellä eri puolilla Suomea loppuvuoden

Aseman Lapset ry:n Walkers-autoja on nyt neljä: Kissa, Ilves, Leijona ja Tiikeri. Nämä matkailuautoista liikkuviksi...

Lue lisää

28.08.18

Kiusaamista voidaan kitkeä yhteistyöllä

Aseman Lapset ry:n K-0 -hankkeeseen kytkeytynyt tapaustutkimus julkaistiin huhtikuussa. Monimutkaistuneiden...

Lue lisää

24.08.18

"Kun vetää NTR-takin päälle, on nuorten maailmassa ihan hyvä tyyppi"

Vuonna 2015 pääkaupunkiseudulla valmistauduttiin Kehäradan avaamiseen. Odotuksissa oli, että uusi ratayhteys tulee...

Lue lisää

21.08.18

Tampereella kohdataan nuoria verkoston voimalla

Jalkautuvat ammattilaiset menevät nuorten luo rohkeasti ja nuoria kunnioittaen. Työntekijämme Riikka Koskela liikkuu...

Lue lisää