Etusivu / Toimintamuotomme Walkers / Ilmoittaudu mukaan vapaaehtoiskoulutukseen

nv_rekry_kuva_2_syksy_2017_0.png

Rentoa vapaaehtoistyötä nuorten kanssa

Walkers-toiminta on Aseman Lapset ry:ssä kehitetty nuorisotyön muoto, joka perustuu vapaaehtoisten aikuisten antamaan aikaan ja läsnäoloon. Etsimme jatkuvasti mukaan uusia vapaaehtoisia eli nuoruuden veteraaneja – henkilöitä, joiden oma nuoruus on jo takanapäin, mutta jotka vielä muistavat millaista se on. Walkers-nuorisokahviloita on ympäri Suomen 11 paikkakunnalla, ja niissä toimii yhteensä noin 350 vapaaehtoista yhdessä nuorisotyön ammattilaisten kanssa. 

Walkers-vapaaehtoisten tärkein tehtävä on toimia turvallisina aikuisina nuorten keskuudessa, ja työtä voi tehdä juuri sen verran kuin itse haluaa. Vapaaehtoisissamme on monenlaisten ammattikuntien ja elämäntilanteiden edustajia. Mukaan tullessaan he saavat tarvittavan koulutuksen, mukavan työilmapiirin ja upeat työkaverit. Haastattelemme kaikki vapaaehtoiset ennen koulutusta. Kysy lisää ja ilmoittaudu mukaan paikkakuntasi vapaaehtoiskoulutukseen!

Lue lisää Walkersista täältä
 


Tulevat vapaaehtoiskoulutukset

Vapaaehtoiskoulutuksia järjestetään useimmilla paikkakunnilla sitä mukaa, kun kiinnostuneita ilmoittautuu. Ota siis rohkeasti yhteyttä paikkakuntasi Walkers-yhteyshenkilöön ja kysy lisää!

Eurajoki
Koulutus pidetään kaksipäiväisenä to 30.8. ja ti 4.9. klo 18-22
Ota yhteyttä: Pia Johansson, puh. 044 312 4273, pia.johansson(@)eurajoki.fi

Helsinki
Koulutus pidetään kaksipäiväisenä la 6. ja la 13.10.
Ota yhteyttä: Inka Talvitie, puh. 050 444 5465, walkerstalo(@)asemanlapset.fi

Jyväskylä
Ota yhteyttä: Seppo Pohjolainen, 040 777 4073, seppo.pohjolainen(@)jkl.fi

Kajaani
Syksyllä 2018 myös yksi Walkers-autoista toimii Kajaanissa
Ota yhteyttä: Miikka Kortelainen, 044 715 7128, miikka.kortelainen(@)kajaani.fi

Kauhajoki
Ota yhteyttä: Päivi Ojala, puh. 040 591 1281, paivi.ojala(@)kauhajoki.fi

Kuusamo
Ota yhteyttä: Sari Tyynelä, puh. 0400 671 344, sari.tyynela(@)kuusamo.fi

Lempäälä
Ota yhteyttä: Päivi Härkönen, puh. 050 383 9792, paivi.harkonen(@)lempaala.fi

Oulu
Ota yhteyttä: Perttu Kemppainen, 050 312 8267, perttu.kemppainen(@)odl.fi

Siuntio
Ota yhteyttä: walkers(@)siuntio.fi tai puh. 0443861277

Vaasa
Ota yhteyttä: Mervi Ahola, puh. 0407677670, mervi.ahola(@)vaasa.fi

Tervetuloa mukaan joukkoomme!


PS. Haluaisitko toimia vapaaehtoisena jollakin Walkers-autoistamme? Ota yhteyttä Wauto-paikkakunnan yhteyshenkilöön! Syksyn 2018 aikana Wautot toimivat seuraavissa kunnissa:

Enontekiö, Inari & Utsjoki
Kaisa Tapiola-Länsman, 050 3825179, kaisa.tapiola-lansman(@)samediggi.fi

Lappeenranta
Kimmo Hölkki, 040 0154596, kimmo.holkki(@)lappeenranta.fi

Imatra
Marika Vento, 020 6177279, marika.vento(@)imatra.fi

Pirkkala
Sanni Karjalainen, 050 3516519 sanni.karjalainen(@)pirkkala.fi

Kajaani
Miikka Kortelainen, 044 715 7128, miikka.kortelainen(@)kajaani.fi

Lue lisää Walkers-autoista täältä.

Uutiset

03.09.18

Neljä Walkers-autoa liikkeellä eri puolilla Suomea loppuvuoden

Aseman Lapset ry:n Walkers-autoja on nyt neljä: Kissa, Ilves, Leijona ja Tiikeri. Nämä matkailuautoista liikkuviksi...

Lue lisää

28.08.18

Kiusaamista voidaan kitkeä yhteistyöllä

Aseman Lapset ry:n K-0 -hankkeeseen kytkeytynyt tapaustutkimus julkaistiin huhtikuussa. Monimutkaistuneiden...

Lue lisää

24.08.18

"Kun vetää NTR-takin päälle, on nuorten maailmassa ihan hyvä tyyppi"

Vuonna 2015 pääkaupunkiseudulla valmistauduttiin Kehäradan avaamiseen. Odotuksissa oli, että uusi ratayhteys tulee...

Lue lisää

21.08.18

Tampereella kohdataan nuoria verkoston voimalla

Jalkautuvat ammattilaiset menevät nuorten luo rohkeasti ja nuoria kunnioittaen. Työntekijämme Riikka Koskela liikkuu...

Lue lisää