Frontpage / Toimintamuotomme Walkers / Walkersit ympäri Suomea

Walkersit ympäri Suomea

Nuorten ja aikuisten kohtaamisia jo 25 vuotta. 

Walkerseja toimii tällä hetkellä 9 paikkakunnalla, minkä lisäksi neljä Wautoa liikkuu vaihtuvilla paikkakunnilla ja Walkers-bussi pääkaupunkiseudulla. Toiminta on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta.

Walkers-toimintaa voivat toteuttaa Aseman Lapset ry:n kanssa yhteistoimintasopimuksen allekirjoittaneet taustayhteisöt, eli kunnat/kaupungit, seurakunnat sekä yhdistykset. Toiminta täydentää paikallista nuorisotyötä.


Alta löydät Walkersien paikalliset vastuuhenkilöt sekä yhteystiedot. Voit ilmoittutua vapaaehtoiskoulutuksiin joko ottamalla yhteyttä paikkakunnan yhteyshenkilöön tai jättämällä yhteystietosi osoitteessa www.walkers.fi


Walkers EURAJOKI

Eurajoen kunta

Osoite: Kaharin nuoriso- ja kulttuuritalo, Weenertie 2, 27100 Eurajoki

Aukiolot: Walkers-kahvila ti klo 17.30–20, pe 19.30–23

Luvia

Osoite: Vanha kirjasto, vapaa-aikatoimen alakerta, Luvian Kirkkotie 23, 29100 Luvia
Aukiolot: Walkers-kahvila kuun 1. pe klo 19.30–23

Yhteyshenkilöt:
Pia Johansson, 044 312 4273, pia.johansson(@)eurajoki.fi
Pirita Laivanen, 044 312 4265, pirita.laivanen(@)eurajoki.fi


WALKERS HELSINKI
Aseman Lapset ry

Osoite: Walkers-talo, Simonkatu 1–3, 00100 Helsinki (vanhan linja-autoaseman Forumin puoleinen pääty, käynti Narinkkatorin puolelta)
Aukiolot: ma-pe klo 15–20

Yhteyshenkilöt:
Inka Talvitie, 050 444 5465, inka.talvitie(@)asemanlapset.fi
Mauri Mujunen, 040 522 6747, mauri.mujunen(@)asemanlapset.fi


WALKERS KAJAANI
Kajaanin kaupunki

Osoite: Nuorten palvelupaikka Nuppa, Asemakatu 2, 87100 Kajaani
Aukiolot: pe klo 19–24

Yhteyshenkilö:
Miikka Kortelainen, 044 715 7128, miikka.kortelainen(@)kajaani.fi


WALKERS KAUHAJOKI
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Osoite: Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), 61800 Kauhajoki
Aukiolot: pe klo 19-23

Yhteyshenkilöt:
Päivi Ojala, 040 591 1281, paivi.ojala(@)kauhajoki.fi
Sauli Pihlajakangas, 050 358 4415, sauli.pihlajakangas(@)evl.fi


WALKERS KUUSAMO
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Osoite: Nuortentalo Winssi, Kitkantie 30, 93600 Kuusamo
Aukiolot: pe klo 18–22

Yhteyshenkilö:
Sari Tyynelä, 0400 671 344, sari.tyynela(@)kuusamo.fi


WALKERS KOTKA

Kotkan kaupungin nuorisopalvelut

Walkers-pyörät eli Willarit liikkuvat kaupungissa kesällä 2019

Yhteyshenkilö:

Mikko Kiri, 040 838 4869, mikko.kiri [at] kotka.fi


WALKERS LEMPÄÄLÄ

Lempäälän kunta

Osoite: Nuorisotila Snadi, Rypyntie 10, 37500 Lempäälä
Aukiolot: kuukauden parillisilla viikoilla pe klo 18–22

Yhteyshenkilö:
Päivi Härkönen, 050 383 9792, paivi.harkonen(@)lempaala.fi


WALKERS OULU
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö

Osoite: Hallituskatu 11, 90100 Oulu
Aukiolot: ma-to klo 15–20, pe 16–22, la-su suljettu

Yhteyshenkilö:
Perttu Kemppainen, 050 312 8267, perttu.kemppainen(@)odl.fi


WALKERS SIUNTIO
Siuntion kunta

Osoite: Asematie 2, 02580 Siuntio
Aukiolot: ti-to klo 16–21, pe 18–22

Yhteyshenkilöt:
Toimintavastaavat, 0443861277, walkers(@)siuntio.fi


WALKERS-BUSSI

Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilö:
Mika Rouvinen, 050 471 3999, mika.rouvinen(@)asemanlapset.fi


WALKERS-AUTOT
Aseman Lapset ry

Yhteyshenkilöt:
Minna Lahtela, 040 777 8683, minna.lahtela(@)asemanlapset.fi
Niilo Karjalainen, 040 575 9364, niilo.karjalainen(@)asemanlapset.fi


w_logo_750.jpg

Uutiset

15.05.19

Keväinen ilta Wauton mukana – Kotkan nuoret kiittelevät välitöntä, rentoa ja luottamuksellista ilmapiiriä

Walkers-autot eli Wautot ovat pyörien päällä liikkuvia nuorten kohtaamispaikkoja. Ympäri Suomen liikkuu neljä...

Lue lisää

10.05.19

Aseman Lapset sekä Helkama ja Baiks aloittavat Willari-yhteistyön

Uutta liikkuvan nuorisotyön muotoa pilotoidaan tänä kesänä Helsingissä ja Kotkassa Willarit ovat kohtaamisvälineiksi...

Lue lisää

02.05.19

Tutkimus: Nuorisorikollisuuden ehkäisy edellyttää tukea, kuntoutusta ja jälkihoitoa

Toistuvia rikoksia tekevien nuorten tuki ja palvelut ovat pirstaleisia, eikä niiden vaikutuksia seurata. Rikoksia...

Lue lisää

22.03.19

KUTSU nuorten asioista kiinnostuneille kansanedustajaehdokkaille - Pääkaupunkiseutua nuorten silmin ma 1.4. & ma 8.4.

Aseman Lapset ry järjestää vaalien alla Helsingin ja Uudenmaan alueen kansanedustajaehdokkaille tarkoitetut...

Lue lisää