Etusivu / Toimintamuotomme Walkers / Walkersit ympäri Suomea

Walkersit ympäri Suomea

Walkers-toimintaa on kehitetty jo parikymmentä vuotta. 

Toiminta on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumatonta. Walkerseja toimii tällä hetkellä 11 paikkakunnalla.

Walkers-toimintaa voivat toteuttaa Aseman Lapset ry:n kanssa yhteistoimintasopimuksen allekirjoittaneet taustayhteisöt, eli kunnat/kaupungit, seurakunnat sekä yhdistykset. Walkers-toiminta täydentää yhteistyössä paikallista nuorisotyötä ja -toimintaa.


Suomen Walkersit

WALKERS EURAJOKI
Eurajoen kunta

Avoinna ti klo 17.30–20 ja pe klo 19.30–23.
Osoite: Weenertie 1, 27100 Eurajoki

Yhteyshenkilöt:
- Pirita Laivanen, puh. 044 312 4265, pirita.laivanen(@)eurajoki.fi
- Pia Johansson, puh. 044 312 4273, pia.johansson(@)eurajoki.fi

Walkers Eurajoki kunnan sivuilla
Eurajoen nuorisotoimi Facebookissa


WALKERS HELSINKI
Aseman Lapset ry

Osoite: Walkers-talo, Simonkatu 1–3, 00100 Helsinki (vanhan linja-autoaseman Forumin puoleinen pääty, käynti Narinkkatorin puolelta).
Walkers-talo on avoinna nuorille ma-su 15–20.

Yhteyshenkilöt:
- Walkers-toimintavastaava inka.talvitie [at] asemanlapset.fi (Inka Talvitie), puh. 050 444 5465, inka.talvitie(@)asemanlapset.fi
- Johtava Walkers-toimintavastaava mauri.mujunen [at] asemanlapset.fi (Mauri Mujunen), puh. 040 522 6747, mauri.mujunen(@)asemanlapset.fi

Walkers-talon lisäksi pääkaupunkiseudulla toimii Walkers-bussi, lue lisää bussin toiminnasta täältä.


WALKERS JYVÄSKYLÄ
Jyväskylän kaupunki

Walkers on avoinna Veturitallien kiskodiskojen/-klubien yhteydessä pääsääntöisesti joka toinen perjantai klo 18–23, syyskuusta toukokuulle.
Osoite: Veturitallinkatu 6, 40100 Jyväskylä

Yhteyshenkilö:
- Seppo Pohjolainen, puh. 040 777 4073, seppo.pohjolainen(@)jkl.fi

Nuorten toimintakeskus Veturitallien sivut
Nuorten toimintakeskus Veturitallit Facebookissa


WALKERS KAUHAJOKI
Kauhajoen kaupunki & Kauhajoen seurakunta

Walkers on avoinna syyskuusta toukokuuhun, noin 3 krt/kk perjantai-iltaisin klo 19–23.
Käyntiosoite: Topeeka 40 (sisäänkäynti Knuuttilantien puolelta), 61800 Kauhajoki

Yhteyshenkilöt:
- Päivi Ojala, puh. 040 591 1281, paivi.ojala(@)kauhajoki.fi
- Sauli Pihlajakangas, puh. 050 358 4415, sauli.pihlajakangas(@)evl.fi

Walkers Kauhajoki Facebookissa
Walkers Kauhajoki kunnan sivuilla


WALKERS KUUSAMO
Kuusamon kaupungin nuorisopalvelut

Walkers avoinna perjantaisin klo 18–22.
Osoite: Kitkantie 30, 93600 Kuusamo

Yhteyshenkilö:
- Sari Tyynelä, puh. 0400 671 344, sari.tyynela(@)kuusamo.fi

Kuusamon nuorisopalvelut Facebookissa


WALKERS LEMPÄÄLÄ
Lempäälän kunta

Avoinna joka toinen perjantai klo 20–24
Osoite: Rypyntie 10, 37500 Lempäälä (nuorisotila Snadi)

Yhteyshenkilö:
- Päivi Härkönen, puh. 050 383 9792, paivi.harkonen(@)lempaala.fi

Walkers Lempäälä Facebookissa
W
alkers Lempäälän kunnan sivuilla


WALKERS OULU
Oulun diakonissalaitoksen säätiö

Walkers-kohtaamispaikka on avoinna ke, to, la klo 17:30-–0 ja pe klo 19–22:30
Osoite: Hallituskatu 11, 90100 Oulu.

Yhteyshenkilö:
- Perttu Kemppainen, puh. 050 312 8267, perttu.kemppainen(@)odl.fi tai kalajuttu(@)hotmail.com

Walkers Oulu Facebookissa


WALKERS SIUNTIO
Siuntion kunta

Walkers Siuntio on avoinna perjantai-iltaisin klo 18–22.
Osoite: Asematie 2, 02580 Siuntio

Toimintavastaavat: 0443861277, walkers(@)siuntio.fi

Walkers Siuntion kunnan sivuilla
Walkers Siuntio Facebookissa


WALKERS SÄKYLÄ
Säkylän kunta & Säkylän seurakunta

Walkers on avoinna perjantaisin syyskuun alusta huhtikuun loppuun klo 20–23.
Osoite: Lehmuuntie 1, 27800 Säkylä

Yhteyshenkilö:
- Nuorisotyönohjaaja Kimmo Koivisto, puh. 044 777 1817, kimmo.koivisto(@)evl.fi


WALKERS VAASA
Vaasan kaupunki

Walkers avoinna: ma-to 11–17 ja pe 16–22, elokuun alusta toukokuun loppuun.
Käyntiosoite: Raastuvankatu 30, 2. Krs, 65100 Vaasa (nuorten kulttuuritalo Kultsan 2. krs)

Yhteyshenkilö:
- Nuorisosihteeri Mervi Ahola, puh 0407677670, mervi.ahola(@)vaasa.fi 

Walkers Vaasa Facebookissa
Nuorten tieto- ja neuvontapalvelu reimari.info


WALKERS TIKKURILA
Tikkurilan seurakunta

Walkers avoinna perjantaisin klo 19–22.
Osoite: Unikkotie 5 C, 01300 Vantaa 

Yhteyshenkilöt:
- Reetta Leppänen, puh. 050 369 3529, reetta.leppanen [at] evl.fi
- Mika Ijäs, puh. 050 369 3528, mika.ijas [at] evl.fi

Walkers Tikkurila seurakunnan sivuilla


w_logo_750.jpg

Uutiset

05.07.17

Suomea valloitetaan nyt kahdella Walkers-autolla

(Kesän 2017 ajankohtaiskatsaus) Walkers-auto eli Wauto on kurvaillut eri puolilla maata syksystä 2015. Odotukset...

Lue lisää

21.06.17

Toiminnanjohtajalta: Verkostojen voima on ihmisissä

Kesän 2017 ajankohtaiskatsauksen pääkirjoitus. Aseman Lasten eri toimintamuodot ovat syntyneet vastauksena...

Lue lisää

21.06.17

Kesän 2017 ajankohtaiskatsauksemme on nyt ilmestynyt!

Koska olemme tietyissä asioissa tyytyväisesti yhä jonkin verran "old school", on Aseman Lapset ry:n...

Lue lisää

20.06.17

Blogi: kesätöissä Walkers-talolla

Moi! Mä olen Ville, tällä hetkellä 16 vuotta, Walkers-talolla aloin käymään noin kaksi ja puoli vuotta sitten 7-...

Lue lisää